پوشش اسلامی از منظر شرع

پنجشنبه 7 دی 1391
« یا ایُّها الذین قُل لِأزواجكَ  وَبَناتِكَ وَ نُِاءالمؤمنینَ عَلَیهِنَّ من جَلابیبِهِنَّ ذلكَ اَدنی اَن یعرفنَ فَلا یؤذَینَ وَكان اللهُ غشفوراً رَحیماً »

ای پیامبر به زنان و دختران خود و به زنان مؤمنین بگو تا   خود را بوسیله جامه ای كه تمام بدن آنها را فرا گیرد بپوشانند به نحوی كه جایی از بدنشان در منظر و دید نامحرمان نباشد . این نزدیكترین چیزی است كه آنها به عنوان اهل عفت شناخته شوند پس در این صورت افراد هرزه متعرض آنها نمی شوند و اذیتشان نمی كنند .  

در مورد كلمه جلبات گفته شده است :
« الجلبابُ : الرَّداءُ الذی یستُرُ من فَوقٍ الی أسفلٍ او كُلُّ ما یستَتَرُ بِهِ من كساء او غیرِهِ وَ وَ جَمَعُهُ جلابیب »

جلباب روپوشی است كه از بالا تا پایین را می پوشاند یا هر چیزی كه بدن به سبب آن پوشیده می شود ، خواه كساء باشد یا غیر آن و جمع آن جلابیب می باشد .

به هر حال آیه دلالت دارد بر این كه زنان باید از روپوش كامل جهت پوشش تمام بدن و اندام استفاده كنند پوششی كه معرف شخصیت و عفت زن مومن باشد . این موجب می گردد كه افراد لا ابالیجرأت نكنند به او جسارت كرده و به دید شهوت و هوس رانی به او بنگرند .

در سبب نزول آیه فوق چنین بیان داشته اند : كه زنان برای نماز به مسجد می آمدند و نماز را به امامت رسول خدا به جای می آوردند . شب كه برای نماز مغرب و عشا از خانه خارج شده و بیرون می آمدند ، جوانها بر سر راهشان می نشستند و به آنان متعرض شده و اذیتشان می كردند .این آیه برای جلو گیری از این عمل زشت نازل شد . از مطلب فوق استفاده می شود كه علت گستاخی جوانان نبودن پوشش كامل زنها بوده است .
نوع مطلب : حجاب در قرآن، 
برچسب ها : حجاب و عفاف از منظر شرع، پوشش اسلامی، حجاب و قرآن،