۱۹۲ هزار نفر در حال حفظ ۱ تا ۳ جزء از قرآن کریم/تهران در رتبه 30ام

دوشنبه 18 دی 1391

  به گفته مسئولان ستاد طرح حفظ قرآن کریم در سازمان اوقاف و امور خیریه، ۱۹۲هزار نفر در سراسر کشور مشغول حفظ ۱ تا ۳ جزء از قرآن کریم هستند که استان قم رتبه نخست و استان تهران رتبه سی‌ام درصد مشارکت در این طرح را دارند.
سازمان اوقاف و امورخیریه پس از طرح مطالبه رهبر معظم انقلاب مبنی بر تربیت 10 میلیون حافظ قرآن کریم اقدام به راه‌اندازی ستادی با این هدف کرد.

حجت‌الاسلام «علی محمدی» نماینده ولی‌فقیه و سرپرست سازمان اوقاف و امورخیریه در همان مقطع زمانی از تربیت یک میلیون حافظ و یک میلیون قاری قرآن کریم طی برنامه‌ای 4 ساله توسط سازمان تحت امر خود خبر داد....
ماه رمضان سال جاری بود که سازمان اوقاف و امورخیریه با محوریت معاونت فرهنگی خود به وعده برگزاری طرحی برای تربیت حافظان قرآن کریم جامه عمل پوشاند و برقراری کلاس‌های حفظ در بقاع متبرکه امامزادگان سراسر کشور را محور این طرح قرار دارد.
 
اکنون پس از گذشت 6 ماه از آغاز این طرح 192 هزار نفر برای حفظ قرآن کریم در قالب این طرح اقدام کرده‌اند.
 
به گفته موسوی از مسئولان ستاد حفظ قرآن کریم در سازمان اوقاف و امورخیریه این افراد در رده‌های سنی 7 تا 12، 12 تا 18 و 18 سال به بالا تقسیم‌بندی شده‌اند که بیش از 50 درصد این افراد در رده سنی بالای 18 سال قرار دارند.
 
موسوی در همین خصوص گفت: رده سنی 7 تا 12 سال اکنون مشغول حفظ جز 30 قرآن کریم هستند؛ رده سنی 12 تا 18 سال جز 30 را به پایان رسانده و مشغول حفظ جز یک قرآن کریم هستند و افراد بالای 18 سال نیز با به پایان رساندن حفظ جز 30 قرآن کریم متناسب با توانایی و شرایط خود اکنون مشغول حفظ جزء یک و یا دو قرآن کریم هستند.
 
وی از برگزاری آزمون سراسری تمام افراد شرکت‌کننده در طرح ملی حفظ قرآن کریم سازمان اوقاف و امورخیریه در اسفندماه سال جاری خبر داد و گفت: این آزمون به صورت کتبی و شفاهی برگزار خواهد شد و ضمن اعطای گواهینامه به پذیرفته‌شدگان در این آزمون با جوایزی از آنان مربیان و اساتید و دست‌اندرکاران اجرای طرح در سازمان اوقاف و امورخیریه تقدیر خواهد شد.
 
استان تهران رتبه سی‌ام در تربیت حافظ قرآن
 
موسوی در رابطه با پیشروترین استان از لحاظ تعداد افراد شرکت‌کننده در طرح حفظ قرآن کریم گفت: استان فارس با مشارکت 17 هزار و 730 نفر به لحاظ تعداد، بیشترین مشارکت‌کننده در طرح را داراست و پس از آن استان‌های اصفهان و خوزستان به ترتیب با مشارکت 14 هزار و  500 نفر و 14 هزار نفر بیشترین جامعه آماری را در این طرح به خود اختصاص داده‌اند.
 
وی در ادامه از ارزیابی استان‌های سراسر کشور به لحاظ مشارکت در طرح حفظ قرآن کریم به شیوه‌ای دیگر خبر داد و در این باره افزود: در ابتدای طرح به هر استان سهمیه‌ای با توجه به میزان جمعیت، امکانات و تعداد بقاع متبرکه اختصاص یافت و اکنون با در نظر گرفتن مجموع این معیارها میزان مشارکت استان‌ها در طرح حفظ به صورت «درصدی» محاسبه می‌شود که در این شیوه محاسبه با توجه به اینکه استان قم 150 درصد نسبت به سهمیه مصوب خود جذب داشته است؛ نخستین رتبه را در اجرای طرح به خود اختصاص داده است.
 
موسوی در این رابطه افزود: متأسفانه استان تهران با مشارکت 14 هزار نفر تنها توانسته 35 درصد از سهمیه مورد نظر خود را پر کند و به همین جهت در بین استان‌های برگزارکننده طرح رتبه سی‌ام را دارا است.
 
این مسئول در ستاد طرح حفظ قرآن کریم سازمان اوقاف و امورخیریه از استان‌های قم، کرمانشاه، زنجان، فارس، خراسان جنوبی، چهارمحال بختیاری، کردستان، مازندران، مرکزی، سمنان، قزوین، ایلام و گلستان به عنوان استان‌هایی که توانسته‌اند صددرصد سهمیه خود را در طرح مذکور پر کنند یاد کرد و در همین رابطه افزود: متأسفانه این آمار در استان‌های اردبیل، تهران و البرز زیر 50 درصد است.
 
400 نفر مربی حفظ قرآن کریم تاکنون توسط سازمان اوقاف آموزش دیده‌اند
 
موسوی همچنین در رابطه با آخرین وضعیت تربیت مربی حفظ قرآن کریم در مرکزی که در شهر قم با همین هدف توسط سازمان اوقاف و امورخیریه تأسیس شده است از تربیت  400 مربی حفظ قرآن کریم در این مرکز تاکنون خبر داد و گفت: این آموزش‌ها بسیار پربرکت بوده است چرا که در ارتباط مستمری که ما با این افراد داریم برایمان مشخص شده است که آنها به غیر از مراکز آموزش حفظ قرآن کریم سازمان اوقاف در مراکز وابسته به سازمان‌ها و مؤسسات دیگر نیز مشغول هستند و معلومات خود را در آن اماکن نیز در اختیار حافظان قرآن کریم قرار می‌دهند.

منبع: خبرگزاری فارس
 
نوع مطلب : آزمون ،مسابقات و جشنواره ها، خبرهای قرآنی داخلی، 
برچسب ها :