لزوم احترام به والدین

سه شنبه 19 آذر 1392
  خداوند به احترام نسبت به پدر و مادر تاکید فرآوانی دارد تا جایی که احترام به والدین در قرآن پس از توحید آمده است و این خود گویای ضرورت احترام به این عزیزان است

( لاتَعْبُدوُن اِلّا الله وَ بِالوالِدَینِ اِحْساناً) «جز خدای را نپرستید و به پدر و مادر نیكی كنید.»( بقره، آیه 83).

وقتی از کسی چیزی یاد می گیریم یا خوبی می بینیم سزاوار است قدردان او باشیم و احترام او را نگه داریم حال آنکه پدر و مادر ما از لحظه ی تولد و شروع زندگی ما بر گردن ما حق داشته و با خوبی ها و از خود گذشتگی های فرآوانشان در پرورش ما تلاش کردند و ما از دوران بچگی خود تا کنون چیزهای فرآوانی از پدر و مادر خود آموختیم بنابراین چگونه می توان به آنان بی احترام بود؟؟؟
....
هنگامی كه دستهای پینه بسته پدر و صورت چروكیده مادر را می بینید برایشان از خداوند متعال طلب رحمت كنید چرا كه خداوند می فرمائید: در روز قیامت به فرزندی كه از شكم مادر سقط شده است. می گویم وارد بهشت بشو.و اومیگوید:هرگز تا پدر مادرم وارد نشدن من نیز به بهشتی كه پرازاولیای الهی و فرشتگان مقرب درگاه توست پا نمی گذارم .من نیز احسنت میگویم به این فرزند كه اینچان احترامشان را حفظ كرده است. احسان ونیكی بر پدر مادری كه ما را تا مرحله بلوغ  رسانند وخوب و  بد روزگار را به ما آموزش دادن تنها انجام وظیفه است. چرا كه ما هرچه محبت وخدمت به آن ها بكنیم باز هم جبران تمام خوبی های آنها نمی باشد.

مادر با تحمل رنج فراوان دوران بارداری را سپری كرد و دو سال به ما شیر داد تا بزرگ شویم و به سن بلوغ برسیم . " پس در همه مراحل زندگی ازآنها اطاعت كن (مگر در مواقعی كه از فرمان خدا سر پیچی كنند) حتی به آنها درهنگام پیری وناتوانی خرده میگیرد كه خدابرهمه اعمال پنهان و آشكار ما آگاه است." 

انسان می بایست در معاشرت و گفتگو با پدر و مادر طوری رو به رو شود که پدر و مادر تواضع و خضوع او را حس کنند و بفهمند که او خود را در برابر ایشان خوار میدارد و نسبت به ایشان مهر و رحمت دارد.

وَ اخْفِضْ لَهُما جَناحَ الذُّلِّ مِنَ الرَّحْمَةِ وَ قُلْ رَبِّ ارْحَمْهُما كَما رَبَّیانِی صَغِیرا (اسراء آیه 24)

ترجمه: همواره بالهاى تواضع خود را در برابرشان از روى محبت و رحمت بگشایید و بگویید: پروردگارا! به پدر و مادرم رحم كن همان‏گونه كه آنها در كودكى مرا تربیت نمودند.


منبع: پایگاه قرآنی کلام الهی
نویسنده: سامان سوهانیان
نوع مطلب : احترام به والدین، 
برچسب ها : پیامد های قرآنی، احترام به والدین، محبت به پدر و مادر، اهمیت احترام به والدین،