برخی از معجزات حضرت محمد بر اجرام آسمانی

چهارشنبه 20 دی 1391
  حضرت محمد (ص) معجزاتی داشتند که نسبت به معجزات دیگر پیامبران الهی متمایز است، مهمترین و بزرگترین مهجزه ی آن حضرت که همگان با آن آشنایی داریم "قرآن کریم" است که چنین کتاب ارزشمند و جامع و راهنمای تمام دوران توسط شخصی بی سواد (حضرت محمد) آورده شده ، اما این تنها معجزه ی آخرین پیامبر الهی نبوده،
نقل شده است که پیامبر اسلام 4440 معجزه داشت.


در این پست میخواهم برخی از معجزات حضرت محمد (ص) بر اجرام آسمانی را بیاورم تا بیشتر با معجزات دیگر آن پیامبر آسمانی آشنا شویم...
شق القمر

در روایات مختلفى که در تواریخ شیعه و اهل سنت ازابن عباس و انس بن مالک و دیگران نقل شده عموما گفته‏اند:
این معجزه بنا بدرخواست جمعى از سران قریش و مشرکان مانندابو جهل و ولید بن مغیره و عاص بن وائل و دیگران انجام شد،بدین‏ترتیب که آنها در یکى از شبها که تمامى ماه در آسمان بود بنزدرسول خدا(ص)آمده و گفتند:اگر در ادعاى نبوت خود راستگو وصادق هستى دستور ده این ماه دو نیم شود...
حضرت محمد (ص) فرمود: اگر من این کار را انجام دهم به دین اسلام ایمان می آورید؟
مشرکان پاسخ دادند آری ایمان می آوریم
سپس حضرت محمد از خداوند درخواست این معجزه را کردند و در میان تعجب همگان ماه به 2 قسمت تبدیل شد و دوباره آن دو قسمت به هم چسبیدند و ماه کامل شد
حضرت فرمودند: گواه باشید و بنگرید. اما مشرکان که حیرت زده شده بودند به جای آنکه ایمان بیاورند حضرت محمد(ص) را جادوگر نامیدند و گفتند محمد(ص) ما را جادو کرده، اما پس از اینکه رهگذران دیگر هم 2نیم شدن ماه را نقل کردند مشرکان این بار گفتند: او (محمد(ص)) ماه را جادو کرد!

شق القمر در قرآن:

عموم مفسران شیعه و اهل سنت گفته‏اند: آیه مبارکه:
«اِقتربتِ السّاعَةُ وَانْشَقَّ الْقَمَرُ وَ اِنْ یَرَوا آیَةً یُعْرِضُوا وَ یَقُولُوا سِحْرٌ مُسْتَمِرُّ » (سوره قمر، آیه 1و2) : قیامت نزدیک شد و ماه شکافت،و اگر معجزه‏اى ببینند روى بگردانند وگویند جادوئى است مستمر.

در توصیف معجزه شق القمر حضرت محمد نازل شده است

سخن بزرگان در مورد شق القمر:

1) مرحوم علامه طباطبائى از دانشمندان و مفسران معاصر فرموده:

«آیة شق القمر بید النبى(ص)بمکة قبل الهجرة باقتراح من المشرکین مما تسلمها المسلمون بلا ارتیاب منهم‏». معجزه شق القمر بدست رسول خدا(ص)در مکه پیش از هجرت بنابدرخواست مشرکان از موضوعاتى است که مسلمانها همگى وقوع آنرا مسلم‏دانسته و تردیدى در آن نکرده‏اند.

2) ‏مرحوم طبرسى از علماى شیعه در مقام رد گفتار مخالف گفته:

«المسلمین اجمعوا على ذلک فلا یعتد بخلاف من خالف فیه...» مسلمانان بر انجام این معجزه اجماع دارند و از اینرو بگفتار مخالف‏اعتنائى نیست.

3) فخر رازى از علمای اهل سنت در تفسیر مفاتیح الغیب درتفسیر سوره قمر گوید:

«المفسرون باسرهم على ان المراد ان القمر حصل فیه‏الانشقاق...» مفسران همگى بر این عقیده‏اند که در ماه انشقاق پدید آمد و دو نیم شد...


ردّ الشمس

روزی حضرت محمد امام علی را در پی کاری فرستاد و سپس در مسجد نماز بجا آورد پس از نماز امام علی (ع) به مسجد رسید و قصد داشت نماز بخواند، اما حضرت محمد که در کنار امام علی بود به خواب رفت و سر مبارک خویش را بر پای امام علی گذاشتند و وحى بر آن حضرت نازل شد و سر خود را به جامه پیچیده و مشغول شنیدن وحى گردید تا نزدیك شد كه آفتاب فرو رود و چون وحى منقطع شد حضرت فرمود یا على ! نماز كرده اى؟
امام علی پاسخ داد نه رسول خدا نتوانستم....

سپس حضرت محمد(ص) فرمود:
«اللهم ان علیا کان فى طاعتک و طاعة رسولک فاردد علیه الشمس‏» پروردگارا على(بنده تو)در راه اطاعت تو و فرمانبردارى رسول تو بوده پس خورشید را براى او بازگردان.

و دیده شد که خورشید دوباره با آسمان برگشت تا امام علی (ع) نماز بجا آورد و دوباره غروب کرد

این واقعه که در مسجد فضیح روی داد به “ردّ الشمس” یعنی بازگشت خورشید مشهور گشت.واقعه رد شمس در تاریخ ۱۵ شوال سال هفتم هجری اتفاق افتاد.

جمعی از صحابیان جریان رد شمس را گزارش کرده اند که ده تن از برجسته ترین آنها عبارتند از:


امام علی(ع)، امام حسین(ع)،اسماء بنت عمیس، عبد الله بن عباس ، انس بن مالک ،ابو رافع ،ابوسعید خدری ،جابر بن عبدالله انصاری ،ابوهریره و ام سلمه .


بارش باران

در پی خشکسالی اعرابى به خدمت آن حضرت آمدند و گفتند: یا رسول خدا درختان ما خشكید و گیاههاى ما منقطع گردید و شیر در پستان حیوانات و زنان ما نمانده و چهار پایان ما هلاك شدندو.... سپس حضرت برمنبر آمد و حمد ثناى حق تعالى ادا نمود و دعاى باران خواند و در اثناى دعاى آن حضرت باران جارى شد و مدت زیادی بارید به طوری که اهالی نزد حضرت محمد آمدند که میترسیم غرق شویم و خانه هایمان ویران شود...

پس حضرت اشاره فرمود به سوى آسمان و گفت
(اَللّ همّ حوالَینا وَلا علَیْنا)، خداوندا، بر حوالى ما بباران و بر ما مباران. و پس از آن باران در شهر مدینه قطع شد و به اطراف شهر منتقل شد.
این معجزه پیامبر نیز توسط حضرت علی و بسیاری از اصحاب دیگر نقل شده است
 


پایگاه قرآنی کلام الهی
سامان سوهانیاننوع مطلب : پیامبران، 
برچسب ها : معجزات حضرت محمد، شق القمر، رد شمس، بارش باران در مدینه، 2نیم شدن ماه، طلوع دوباره خورشید،