زندگینامه استاد حاج احمد ابوالقاسمی

شنبه 2 دی 1391

 احمد ابوالقاسمی
قاری قرآن کریم


متولد 1347- تهران
شغل: مدیر مركز آموزش قرآن حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)

نام اساتید: رضا شهدادی، جابر جلیلی، محمد غفاری، خدام حسینی

در لحظات اذان صبح روز دهم خرداد سال 1347 در محله جنوب غربی تهران در یك خانواده مذهبی به دنیا آمدم در سال 1353 وارد مدرسه ابتدایی شدم و در سال 1356 برای اولین بار با اصرار خانواده در كلاس آموزش روخوانی قرآن در مسجد امام جعفر صادق(ع) كه جنب منزلمان بود ثبت‌نام نمودم. با اینكه بخش بسیاری از آموزش به پایان رسیده بود بدون نگرانی مطالب را فرا گرفتم و در آزمون پایانی قبول شدم و آن به این علت بود كه آموزش قرآن را سخت نپنداشته و میدانستم تا آن را بخوبی یاد نگیرم چاره‌ای ندارم و رضایت خانواده جلب نخواهد شد.

استاد ابوالقاسمی درباره آغاز فعالیت‌های قرآنیش می‌گوید:...

از سال 56 وارد كلاس‌های آموزش قرآن شدم و در مدت كوتاهی روخوانی را یاد گرفتم. البته ورود من به این مسیر چندان با علاقه وانگیزه هم نبود و درابتدا اصرار وعلاقه مادرم باعث شد تا در این جلسات شركت كنم. چون پسرعموی من استاد «محمد رضا ابوالقاسمی» نیز از قاریان ممتاز آن زمان بودند، مادرم خیلی دوست داشتند تا یكی از پسرانشان مثل ایشان قاری قرآن باشند.

بعد از این‌كه یكی دو هفته در كلاس‌های استاد «رضا شهدادی» شركت كردم، برخورد خوب ایشان و محیط دوستانه‌ای كه آن‌جا بود باعث شد تا بحث روخوانی را تكمیل كنم....

سال 61 جذب كلاس‌های قرائت استاد «جابر جلیلی» شدم كه شاید ایشان استاد معروفی نبودند اما زحمات زیادی برای من كشیدند.
حدود 4،5 سال در جلسات ایشان فقط قرائت‌ها را گوش می‌دادم اما اصلاً جرأت خواندن حتی یك آیه را نیز نداشتم، هرچه استاد به من اصرار می‌كرد نمی‌خواندم تا این‌كه یك‌روز قسم خوردم كه هرطور شده باید بخوانم. فردای آن‌روز وقتی برای اولین‌بار درعمرم درحضور چند نفر قرآن را با قرائت خواندم، با تشویق و تعجب استادم مواجه شدم. ایشان از آمادگی من خیلی تعجب كرده بودند و تصور می‌كردند قبل از كلاس ایشان، كلاس دیگری می‌رفتم. به هر حال حضور من در جلسات و شنیدن قرائت‌ها، گوش دادن نوارهای قرآنی كه در منزل ما بودم، نزدیكی منزل ما به مسجد و شنیدن قرائت‌هائی كه قبل از اذان از مسجد محلمان پخش می‌شد، همه‌ی این‌ها سرمایه‌ای شده بود كه از همان ابتدا قرائت خوبی داشته باشم.

بعد از تشویق‌های استادم، به قدری این موضوع برای من جالب شد كه از آن‌روز به بعد كسی مرا در خانه پیدا نمی‌كرد. آدرس تمام جلساتی كه اطراف منزلمان برگزار می‌شد را پیدا كردم تا جائی كه بعد از گذشت2،3 ماه، 8 جلسه می‌رفتم. ازقبل مغرب آن‌جا نوبت می‌گرفتم تا اولین نفر بخوانم و به جلسه بعدی كه كیلومترها فاصله داشت برسم. هیچ شبی نبود كه جلسه‌ای باشد و من آن‌جا نباشم تا این‌كه بعد از 6 ماه، خواندن من پیشرفت چشم‌گیری كرد.

آقای «جلیلی» نیز حق استادی را به‌جا آوردند و مثل بعضی از اساتید كه شاگردان با استعدادشان را پیش خودشان نگه می‌دارند ایشان این كار را نكردند و مرا به جلسه استاد «محمد غفاری» كه آن زمان از بزرگ‌ترین اساتید قرائت قرآن در ایران بودند، معرفی كردند و من همین‌جا از زحمات ایشان كه مرا با چنین استاد بزرگی آشنا كردند تشكر می‌كنم و جادارد فاتحه‌ای را به روح ایشان هدیه كنیم.

از سال 66 با استاد خدام‌حسینی آشنا شده و در ادامه راه از وجود ایشان نیز بهره‌های فراوان بردم.

شرکت و عناوین در مسابقات داخلی

طی آن چند سال در مسابقات محلی بسیاری حضور داشتم كه در غالب آنها از جمله منتخبین بوده و پس از شركت در مسابقه بین جلسات در سال 65 موفق به سكب رتبه شدم كه بسیاری از اساتید از جمله استاد یاریگل و استاد اربابی رحمت‌الله آینده روشنی را پیش‌روی من ترسیم نمودم. در سال 1364 برای اولین بار در مسابقات استانی سازمان اوقاف شركت نمودم و در سال 66 نیز به مسابقات كشوری اوقاف و انتخابی حج راه یافتم لكن با آمادگی فراوانی كه داشتم به علت حضور در مناطق جنگی در مسابقات حاضر نشدم و در همان سال تنی چند از هم‌قطارانم به سفر حج اعزام شدند و من از این سفر روحانی محروم شدم. در سال 67 برای اولین بار دعوت شدم تا در كاروان اعزام قاریان قرآن به كشورهای خارجی حضور داشته باشم كه خود در آن زمان موفقیتی محسوب می‌شد. در سال 68 در گروه اهل‌البیت كه با همت استاد خدام حسینی و سرپرستی استاد آرزم تشیكل شد عضو شدم كه این آشنایی نیز كمك شایانی در موفقیت من داشت. با اینكه حدود 20 ماه داوطلب حضور در جبهه‌ها بودم در سال 69 برای اتمام دوره سربازی مدت 4ماه به این مهم پرداختم كه تلاوت هر روز صبح من در مراسم صبحگاه جهشی دیگر در آمادگی صوت من بود و موجب موفقیت بیشتر من شد.
در سالهای 67 و 68 به علت كمبود نفسی كه بخاطر مجروحیت و وجود یك تركش بزرگ در ناحیه ریه داشتم به مسابقات كشوری راه نیافتم و در سالهای 69 و 70 با اینكه به مرحله مقدماتی مسابقات كشوری راه یافتم به علت خواندن غلط اعرابی موفق نبودم. در سال 70 در مسابقات كشوری جانبازان اول و به سفر زیارتی حج مشرف شدم.

عناوین بین المللی

در سال 71 در مسابقات سراسری اوقاف انتخاب شده و در مسابقات بین‌المللی كشور مالزی به نمایندگی از مردم شریف ایران اسلامی مقام اول را كسب نمودم

سفرهای قرآنی به خارج کشور

از سال67 تاكنون بیش از یكصد سفر تبلیغی به حدود 30 كشور جهان (بوركینافاسو، مالی، نامیبیا، آفریقای جنوبی، پاكستان، عربستان، سوریه، مالزی، آلبانی، مقدونیه، صربستان، بوسنی، كوزوو، تركیه، عراق، قرقیزستان، قزاقستان، كانادا، استرالیا، آلمان، فرانسه، بلژیك، هلند، سوئیس، اتریش، انگلستان، دوبی، شارجه، بحرین، قبرس) داشتم.
منابع:
سازمان دارالقرآن الکریم کشور
سایت تبیان زنجان
موسسه جهانی سبطین (ع)

گرداوری: پایگاه قرآنی کلام الهی

نوع مطلب : قاریان و حافظان قرآن، 
برچسب ها : احمد ابوالقاسمی، قاری قرآن، استاد ابوالقاسمی، زندگینامه قاریان قرآن،